زندگی سالم

بیماری پوستی صدفی چیست؟

علائم فیزیكی‌

در این بیماری ضایعات پوستی برآمده و قرمز رنگ است كه سطح آن را پوسته‌های سفیدرنگ چسبنده‌‌ای پوشانده است كه گاهی همراه با پوسته ریزی است و اگر این لایه‌ها تراشیده شود در نهایت نقاط قرمز رنگ خونریزی در سطح آن ظاهر می‌شود كه به آن علائم، شبنم خونین گفته می‌شود  و  پزشكان برای تشخیص بیماری صدف از این روش استفاده می‌كنند.این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این مطلب، در ادامه می‌افزاید: این ضایعات پوستی در نواحی مختلف بدن مشهود است؛ ولی از مناطق شایع آن می‌توان به ناحیه سر (پشت سر)‌، آرنج‌ها، زانوها، نواحی تناسلی و گاهی تمامی نواحی بدن اشاره كرد.

اشكال مختلف بیماری‌

بیماری صدف دارای انواعی مختلفی است، مثلا صدف قطره‌ای كه بیشتر در كودكان شایع است و متعاقب عفونت‌های حلق و عفونت‌های چركی گلو، بیماری به صورت دانه‌های ریز قابل رویت است و پس از گذران دوره كوتاهی قابل بهبود است.

این متخصص پوست و مو در تعریف صدف (پسوریازیس معمولی)‌ می‌افزاید: در این نوع از بیماری، دوره آن ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول می‌انجامد و بیماری با دارو كنترل می‌شود؛ ولی در صدف «چركی» برخلاف صدف معمولی، در بدن جوش‌های چركی ظاهر می‌شود كه كف دست و پا را درگیر می‌كند.

به گفته این پزشك متخصص، در نوعی دیگر از صدف چركی، بدن پر از جوش‌های چركی شده و پس از تب، اگر بیمار به پزشك رسانده نشود، فوت خواهد كرد.همچنین در صدف مفاصل نیز، علاوه بر بروز ضایعات پوستی، مفاصل بدن درگیر این بیماری می‌شوند.

طبق گفته متخصصان پوست و مو، در این بیماری، ناخن‌ها دستخوش تغییر می‌شوند كه 50 درصد از بیماران این تغییرات را تجربه می‌كنند، فرورفتگی‌های نقطه‌ای (pitting)، پوست پوست شدن زیر لبه آزاد ناخن و جدا شدن ناخن از بسترش از این نوع تغییرات است كه با درمان‌های موضعی، شكل ظاهری ناخن درمان می‌شود؛ ولی گاهی اوقات مخاط دهان نیز درگیر بیماری می‌شوند، مثلا بروز زبان جغرافیایی و یا زبان ترك‌دار.

دكتر بلیغی می‌افزاید: در درگیری این بیماری با پوست سر، ریزش مو رخ می‌دهد كه این ریزش دائمی نیست و بیماری با داروهای تزریقی و خوراكی تحت كنترل درخواهد آمد، ولی نكته مهمی كه در مورد این بیماری حائز اهمیت است، شكل و ظاهر آن است كه با مخدوش شدن قیافه شخص، برخلاف مسری نبودن بیماری محبت اطرافیان از او سلب می‌شود كه این شرایط روحی روانی برای فرد كشنده خواهد بود.

بیماری صدف، نوعی بیماری التهابی است كه تمام دستگاه‌های بدن را درگیر خود می‌كند. همچنین آمارها نشان می‌دهد، بروز بیماری‌های قلبی عروقی در این بیماران بیشتر از سایرین است، این متخصص پوست و مو با اظهار این مطلب می‌افزاید: بیماری صدف پیشگیری خاصی ندارد و بیمار می‌تواند با مصرف غذاهای دریایی، ضایعات خود را بهبود بخشد.

خود درمانی ممنوع‌

درمان این بیماری اهمیت زیادی دارد و شخص باید با مراجعه به پزشك و پرهیز از خود درمانی به معالجه خود بپردازد؛ چرا كه استفاده بی‌رویه از داروهای خوراكی كورتون، زمینه‌ساز بروز عوارض زیادی بخصوص عود شدید بیماری به هنگام قطع آن خواهد داشت كه به دنبال آن پوست دچار شكنندگی و نازكی می‌شود.

دكتر بلیغی در پایان می‌افزاید: این بیماری شخص را از نظر روحی‌روانی بسیار ضعیف می‌كند. در صورتی كه بیماری علی‌رغم سیر طولانی و مزمن بودنش، قابل كنترل و درمان است و باید به یاد داشت كه استرس یكی از مهم‌ترین عوامل تشدیدكننده بیماری است، پس حفظ آرامش و داشتن رابطه‌ای محبت‌آمیز با بیمار جزو اولین گام‌های بهبود بیماری به شمار می‌رود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ساعت 14:2  توسط دکتر سجادی  |